Mobil Vinç

Mobil Vinç

8043

Mobil Vinç

Adından da anlaşılacağı gibi, her yere gidebilen hareketli vinçlere mobil vinç denilmektedir. Paletli ve tekerlekli bir yapıda görünen bu vincin tır ve iş makinesi gibi görünen modelleri bulunmaktadır. Mobil vinçler amacına göre farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Yükleri istenilen yerden istenilen yere taşıyabilen bu ağır iş makineleri hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf sağlamaktadır. Bununla beraber emniyet güvenliği alınabilen ve kullanımı zor olamayan bu makineler çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle makine ve inşaat alanında kullanılan bu vinçler aynı zamanda ev eşyası taşımak için de kullanılabilmektedir.

Daha önce belirttiğimiz gibi, mobil vinçlerin farklı modelleri bulunmaktadır. Ancak bütün mobil vinçlerin tek bir amacı vardır. O da: İstenilen her yükün, istenilen alana taşınmasını sağlamaktır.

Mobil vinçlerin Avantajları ve Dezavantajları

Mobil vinçlerin avantajları hakkında şunları belirtebiliriz:

  • Mobil vinçler kolay bir şekilde taşınabilir.
  • Ulaşım açısından hiçbir zorluk çıkarmaz.
  • Kullanım kolaylığı bulunmaktadır.
  • Kısa mesafelerde istenilen yük kolay bir şekilde taşınabilir.
  • Mobil vinçlerin dezavantajları:
  • Bütün ağır yükler için uygun değildir.
  • Kısa mesafeli yükler için uygundur.
  • Yükün taşınması sırasında tehlikelere kadar açıktır.
  • Eğimli arazilerde devrilebilirler.

Mobil Vinç Bakımı

Her aracın olduğu gibi mobil vinç araçlarının da bakımının yapılması gerekmektedir. Mobil vincin bakımı konusunu 2 açıdan ele almak gerekir.

1. Yürüyen araç olarak bakımı

2. Vinç bakımından bakımı

Araç bakımı kilometre olarak yapılır. Vinç bakımı ise, çalışma saatine göre yapılır. Bununla beraber vinçlerin yıllık, aylık ve günlük olarak da bakımları gerçekleştirilmelidir.

Günlük bakım yapılırken mutlaka bom ucu ve çelik halat kısmı kesinlikle kontrol edilmesi gerekir. Şanzıman yağına bakılmalı ve gerekli kontroller sağlanmalıdır. Mobil vinç bakımı tamamen teknik personeller ve makine mühendisleri tarafından yapılmalıdır. Günlük ve saatlik bakımlar ise göz yordamı ile yapılabilir. Büyük bakımlarda gerekli görüldüğünde parça değişikliği yapılabilmektedir. Kullanım süresi dolan parçaların mutlaka yeni parçalarla değiştirilmesi gerekmektedir. Mobil vinç bakımının kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir. BU makinelerin bakımının aksatılması, diğer iş makinelerinin bakımının aksatılması durumda olabileceği gibi tehlikeli durumların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu sebeple bakım konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

f Hemen Bizi Arayın